top of page

Yogavandring runt Älvasjön med Ästad vingårds lunch

sön 14 maj

|

Tvååker

En yogavandring med guldkant. Följ med ut i vårskogen bland nyutslagna bokträd, fågelsång och vackra sjöar. En heldag där vi yogar inomhus på Enebackens kraftkälla och vandrar runt Älvasjön med paus för lyxig lunch på Ästad vingård.

Registrering är stängd
Se andra evenemang
Yogavandring runt Älvasjön med Ästad vingårds lunch
Yogavandring runt Älvasjön med Ästad vingårds lunch

Tid och plats

14 maj 2023 09:30 – 16:30

Tvååker, Nackhälle 22, 432 77 Tvååker, Sweden

Om evenemanget

Dags igen för årliga vandringen runt vackra Älvasjön i vackra maj då vi får vandra i det alldeles speciella ljuset under nyutslalgna bokträd. Rundan tar oss förbi flera sjöar längs Hallandsleden och hela vägen runt Älvasjön. 

Vi startar med ett långt skönt yogapass inomhus på Enebackens kraftkälla och tar sedan bilarna ca 5km till Öströö fårfarm där vandringen startar.  Efter ca en timme är vi framme på  Ästad vingård där vi stannar till och serveras deras lyxiga lunch med gott kaffe och en liten kaka efteråt (se meny nedan).

Sedan vandrar vi vidare runt vackra Älvasjön. Under vandringen pausar vi då och då för att göra mindfulnessövningar ute i naturen och vi går även en del i tystnad. Efter vandringen (totalt ca 14km) återvänder vi till charmiga Öströö fårfarm där vi avrundar med ett kortare yogapass och avslappning utomhus. Sen kan de som vill ta en gofika i trädgården, titta på lammen eller shoppa i den fina hantverksbutiken.

Du behöver ingen tidigare yogavana för att vara med och det räcker med god grundkondition för själva vandringen.

Pris: 990:- (då ingår yogapass, välkomstsmoothie, lunch inkl kaffe och kaka på Ästad vingård  och guidad vandring med närvaroträning i naturen)

Ledare: Ulrika Sandström, beteendevetare,  yogalärare och certifierad mindfulnessinstruktör.

Lunchmeny Ästad vingård (kan  ändras):

Välj mellan:

BAKAD ROTSELLERI med grön sparris, bönkräm, Sandefjordsås och tångkaviar

VILTFÄRSBIFF med potatispuré, blåbär, syrad kålrabbi och spräckt ramslöks- och enbärssky

LJUMNA PRIMÖRER med kallrökt röding, dragonmajonnäs och brynt smör

Varmt välkommen <3

Biljetter

  • Yogavandring runt Älvasjön

    990,00 kr
    Försäljning avslutad

Totalt

0,00 kr

Dela detta evenemang

bottom of page